LED trubice, T8, 120 cm, 2000 lm, náhrada za 36W, G13, čirá, teplá bílá
00232632
energy-efficient, long-lasting LED fluorescent tube in matt and warm white with a power consumption of 18 watts as a replacement for a conventional fluorescent tube

Doprava zdarma od 1000 Kč
30 dní na odstoupení od smlouvy
Flexibilní a bezpečné platby
Bezplatné vrácení
Highlights
Integrovaná ochranná fólie
Pro větší bezpečnost v případě zlomení: Integrovaná ochranná fólie LED trubice snižuje riziko padajících střepů skla
Kvalita podle německých standardů
Od prvního vzorku až po sériovou výrobu: Naše produkty procházejí přísnými a komplexními kontrolami kvality, které jsou řízeny i prováděny v Německu. Tímto způsobem zaručujeme dodržování všech předpisů, směrnic a norem – a splňujeme nejvyšší nároky.
Technické údaje
| Specifické vlastnosti | |
|---|---|
| EAR reg. číslo | DE 38720470 |
| Energetická třída (A až G) | E |
| Spotřeba energie v zapnutém stavu | 18 kWh/1000h |
| L70B50 životnost pro LED a OLED světelné zdroje | 25000 h |
| Spotřeba energie | 18 W |
| Světelný zdroj | Nepřímý |
| Síťová frekvence | 50/60 Hz |
| Světelný tok (360°) | 2000 lm |
| Použitá světelná technologie | LED |
| Vstupní napětí | 220-240 V |
| type of electricity | AC |
| Vzhled (barva, vzor, motiv, řada) | |
|---|---|
| Barevný index CRI (min.) | 80.0000 |
| Barva světla | Teplá bílá |
| Rozměry a hmotnost | |
|---|---|
| Průměr | 28 mm |
| Hmotnost netto | 190 g |
| Rozměr - výška | 1213 mm |
| Fyzikální vlastnosti | |
|---|---|
| Design | Trubice T 8 |
| Pro stmívače | Ne |
| Barevná teplota | 2700 |
| IP třída ochrany | IP20 (suché prostory) |
| Závit / Patice | T8 Tube |
| Příkon ekvivalentní žárovky | 126 W |
| Optimální teplota okolí | 25 °C |
Více informací o produktu
- energy-efficient, long-lasting LED fluorescent tube in matt and warm white with a power consumption of 18 watts as a replacement for a conventional fluorescent tube
- warm white light for a cosy living atmosphere and constant brightness
- easy exchange of fluorescent tubes, which are operated in lamp housing using starters and a conventional AC-adapter (CLB and LLB)
- No conversion of lights required - the supplied dummy starter must, however, be exchanged with the existing starter
- reliable colour reproduction for everyday applications
- frosted cover for even, glare-free light distribution
- broad beam angle for the even illumination of larger areas
- LED tube for use as office and work lighting, in garages and workshops, etc.
- 100% brightness immediately after switch-on without warm-up time or flickering
Obsah dodávky
- 1 LED tube
- 1 starter
- 1 operating manual
Informace pro spotřebitele
Only for private use, not for long-term commercial use.
Only for use in individual switching (lights have their own starter for each fluorescent tube).
Not suitable for electronic ballasts (lights without starters).
CLB = Conventional Loss Ballast, the most widespread system
LLB = Low Loss Ballast
EB = Electronic Ballast
Any changes to the wiring should only be carried out by qualified electricians. Incorrect installation could result in injury or damage to property.
Before carrying out any conversion work, ensure that there is no voltage.
Any defects due to incorrect installation are not covered by the warranty.
In addition to the power consumption of the LED tubes, CLBs that have not been disconnected/bypassed in particular have a high and unnecessary power loss and can cause high voltage peaks in some cases. Voltage peaks reduce the service life of the tubes. The disconnection/bypass must only be carried out by a qualified electrician.
Power loss in LLBs is considerably lower and so disconnection/bypass is not so important.
If a light that has been converted to LED tubes is fitted with fluorescent tubes once again, a fluorescent tube starter will need to be refitted. Every light that has been converted to LED tubes should feature a warning notice next to the starter.
The overall efficiency and light distribution is determined not just by the characteristics of the LED tubes, but also by the construction and characteristics of the lights.
Informace o výrobci
| Název výrobce | Hama GmbH & Co KG |
| Poštovní adresa | 86652 Monheim |
| Elektronická adresa | https://hama.com |
Podpora
Máte dotazy k produktu? Zde najdete vše, co potřebujete:
Napište svou recenzi
