LED žárovka, E27, kapka P45, jantar, čirá, extra teplá, stmívatelná
00232600
Energy-efficient, long-lasting LED illuminant with a power consumption of 4 Watts as a replacement for a conventional 17-Watt incandescent lamp: dimmable LED filament in droplet shape with E27 socket, amber colours and warm white
Doprava zdarma od 1000 Kč
30 dní na odstoupení od smlouvy
Flexibilní a bezpečné platby
Bezplatné vrácení
Highlights
Retro-vzhled
Dekorativní retro styl: Sklo ve speciální barvě se stylovým vzhledem vlákna
Kvalita podle německých standardů
Od prvního vzorku až po sériovou výrobu: Naše produkty procházejí přísnými a komplexními kontrolami kvality, které jsou řízeny i prováděny v Německu. Tímto způsobem zaručujeme dodržování všech předpisů, směrnic a norem – a splňujeme nejvyšší nároky.
Technické údaje
| Specifické vlastnosti | |
|---|---|
| EAR reg. číslo | DE 38720470 |
| Spotřeba energie v zapnutém stavu | 4 kWh/1000h |
| L70B50 životnost pro LED a OLED světelné zdroje | 15000 h |
| Spotřeba energie | 4 W |
| Světelný zdroj | Nepřímý |
| Síťová frekvence | 50/60 Hz |
| Světelný tok (360°) | 160 lm |
| Použitá světelná technologie | LED |
| Vstupní napětí | 220-240 V |
| type of electricity | AC |
| Napájení | |
|---|---|
| Proud | 24 mA |
| Vzhled (barva, vzor, motiv, řada) | |
|---|---|
| Barevný index CRI (min.) | 80.0000 |
| Barva světla | extra warm white |
| Rozměry a hmotnost | |
|---|---|
| Průměr | 45 mm |
| Hmotnost netto | 27 g |
| Rozměr - výška | 85 mm |
| Fyzikální vlastnosti | |
|---|---|
| Design | Žárovka G 80 |
| Pro stmívače | Ano |
| Barevná teplota | 1800 |
| IP třída ochrany | IP20 (suché prostory) |
| Závit / Patice | E 27 |
| Příkon ekvivalentní žárovky | 17 W |
| Optimální teplota okolí | 25 °C |
Více informací o produktu
- Energy-efficient, long-lasting LED illuminant with a power consumption of 4 Watts as a replacement for a conventional 17-Watt incandescent lamp: dimmable LED filament in droplet shape with E27 socket, amber colours and warm white
- Extra warm-white light for a cosy and relaxed atmosphere
- Reliable colour reproduction for everyday applications
- filament bulb in high-quality glass design with classic incandescent lamp character
- Clear cover for maximum transparency
- broad beam angle for the even illumination of larger areas
- LED filament lamp for use in classic ceiling lights, floor lamps, table lamps, etc.
- 100% brightness immediately after switch-on without warm-up time or flickering
Obsah dodávky
- 1 LED filament bulb
Informace pro spotřebitele
The LED filament bulb is designed for use in open luminaires: the heat generated by the illuminant during operation can therefore be emitted into the surroundings. The service life prognosis is based on this mode of operation. The service life is reduced by insufficient cooling when used in enclosed luminaires. Only use in lights intended for its use. Allow the illuminant to cool down completely before changing it and switch off the line voltage. Damaged illuminants should be replaced immediately. No liability shall be assumed for damage caused by incorrect use.
Some dimmers can impair the function of the light (flickering, noise).
Mixed operation, i.e. the simultaneous operation of LED bulbs and standard incandescent bulbs or LED bulbs of different types on one dimmer cable, is not possible. If noises are heard with dimmers that were not noticed with incandescent bulbs: the dimmer is not suitable for LED bulbs.
Cable dimmers (dimmer integrated into the power cable) require a separate on/off switch since they may not be able to regulate right down to 0.
Note the dimmer's minimum load, otherwise it may not switch on or it may control the light incorrectly. Simple dimmers usually work from 60W to 400W.
With integrated dimmers that have a basic brightness setting, this must be set high enough otherwise the LED bulb may not switch on.
Dim slowly and evenly. Do not dim quickly or with jerky movements.
Only incandescent bulb dimmers are permitted - not dimmers for transformers, etc.
Touch dimmers are usually not suitable. The wrong dimmer switch can damage the lamp.
Informace o výrobci
| Název výrobce | Hama GmbH & Co KG |
| Poštovní adresa | 86652 Monheim |
| Elektronická adresa | https://hama.com |
Podpora
Máte dotazy k produktu? Zde najdete vše, co potřebujete:
Napište svou recenzi
