LED filament bulb, E14, 470lm repl. 40W, droplet P45, matt, WW, dimmable, Ra90
00232519
Energy-efficient, long-lasting LED illuminant with a power consumption of 4.5 watts as a replacement for a conventional 60-watt incandescent lamp: dimmable LED filament with excellent colour reproduction in droplet shape with E14 socket in matt and warm white

Darmowa przesyłka od 100,00 zł
30 dni na zwrot
Elastyczne i bezpieczne płatności
Bezpłatna wysyłka zwrotna
Highlights
Współczynnik oddawania barw Ra90
Lampa o współczynniku oddawania barw CRI > 90: wyjątkowo naturalne i szczegółowe odwzorowanie kolorów
Jakość według niemieckich standardów
Od pierwszych próbek produkcyjnych aż po gotowość do produkcji seryjnej: Nasze produkty przechodzą surowe i kompleksowe kontrole jakości, które są planowanie i przeprowadzane w Niemczech. Tym sposobem gwarantujemy przestrzeganie wszelkich wytycznych, dyrektyw oraz norm – i spełniamy przy tym najwyższe wymagania.
Dane techniczne
| Właściwości elektrotechniczne | |
|---|---|
| EAR Reg.Nr. | DE 38720470 |
| Klasa energetyczna A-G | F |
| Tryb włączania konsumpcji energii | 5 kWh/1000h |
| Kąt świecenia | 320 ° |
| Żywotność źródeł światła LED i OLED | 15000 h |
| Moc w trybie pracy | 4.5 W |
| Źródło światła | Non-directiona |
| Czestotliwość sieci | 50/60 Hz |
| Użyteczny czas świecenia | 470 lm |
| Wykorzystana technologia świetlna | LED Lamp |
| Napięcie wejściowe | 220-240 V |
| type of electricity | AC |
| Wygląd (kolor, design, motyw, seria) | |
|---|---|
| Indeks kolorów | 90.0000 |
| Światła kolorowe | Światło białe ciepłe |
| Wymiary i waga | |
|---|---|
| Średnica | 45 mm |
| Wysokość | 78 mm |
| Właściwości fizyczne | |
|---|---|
| Budowa | Drops P45 |
| Możliwość sciemnienia | Tak |
| Temp. barwowa | 2700 |
| Stopień ochrony IP | IP20 (Dry Rooms) |
| Gniazdo lampy | E 14 |
| Pozadana moc zarnikalampy | 40 W |
| Temp. optymalna | 25 °C |
Wiecej informacji o produkcie
- Energy-efficient, long-lasting LED illuminant with a power consumption of 4.5 watts as a replacement for a conventional 60-watt incandescent lamp: dimmable LED filament with excellent colour reproduction in droplet shape with E14 socket in matt and warm white
- Warm white light for a cosy atmosphere
- Reliable colour reproduction for everyday applications
- filament bulb in high-quality glass design with classic incandescent lamp character
- Frosted cover for even, glare-free light distribution
- Broad beam angle for the even illumination of larger areas
- LED filament bulb for use in smaller lights, bedside lamps, pendant lamps, etc.
- 100% brightness immediately after switch-on without warm-up time or flickering
Zawartość opakowania
- 1 LED filament bulb
Wskazówki dla użytkownika
The LED filament bulb is designed for operation in open luminaires: the heat generated by the illuminant during operation can therefore be emitted into the surroundings. The service life prognosis is based on this mode of operation. The service life is reduced by insufficient cooling when used in enclosed luminaires. Only use in lights intended for its use. Allow the illuminant to cool down completely before changing it and switch off the power supply voltage. Damaged illuminants should be replaced immediately. No liability shall be assumed for damage caused by incorrect use.
Some dimmers can impair the function of the light (flickering, noise).
Mixed operation, i.e. the simultaneous operation of LED bulbs and standard incandescent bulbs or LED bulbs of different types on one dimmer cable, is not possible. If noises are heard with dimmers that were not noticed with incandescent lamps: the dimmer is not suitable for LED bulbs.
Cable dimmers (dimmer integrated into the power cable) require a separate on / off switch since they may not be able to regulate right down to 0.
Note the dimmer's minimum load, otherwise it may not switch on or it may control the light incorrectly. Simple dimmers usually work from 60W to 400W.
With integrated dimmers that have a basic brightness setting, this must be set high enough otherwise the LED bulb may not switch on.
Dim slowly and evenly. Do not dim quickly or with jerky movements.
Only incandescent bulb dimmers are permitted - not dimmers for transformers, etc.
Touch dimmers are usually not suitable. The wrong dimmer switch can damage the bulb.
Informacje o producencie
| Nazwa producenta | Hama GmbH & Co KG |
| Adres pocztowy | 86652 Monheim |
| Strona internetowa producenta | https://hama.com |
Wsparcie
Masz pytania dotyczące produktu? Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz:
Napisz własną recenzję
