Inteligentná meteostanica, vonkajší senzor, teplomer/vlhkomer/barometer.
00176675
With the smart weather station, check what's happening with the weather anytime and anywhere and conveniently access detailed weather data via the app or voice control
Doručenie zdarma od 50 €
30 dní na vrátenie tovaru
Flexibilné a bezpečné platenie
Bezplatné vrátenie tovaru
Highlights
Fázy mesiaca
Zobrazenie fáz mesiaca pre príslušný deň – od nového mesiaca po ubúdajúceho mesiaca
Vonkajší senzorový displej: teplota a vlhkosť
Displej teploty a vlhkosti na vonkajšom senzore
Weather Station with WLAN
The weather station for smart homes: simply connect the wireless weather station with the WLAN and access accurate weather data the smart way: in the app, via voice control or on the weather station itself
Easy operation from anywhere via the app
Whether it be the sofa or the sun lounger: with the Hama Home app and WLAN weather station, you have your eye on the weather at all times, no matter where you are
Measure temperature, ambient humidity and air pressure
Accurate weather data: with a thermometer, hygrometer and barometer, you can document comprehensive readings for indoors and out that are specific to your location
Weather forecast
In detail and local: with the weather forecast, you will become a weather expert. You know exactly what the weather is locally, how it's going to change and, thanks to the app, how it was during a specific period
Can be extended at will with other Smart Home products
Step by step to the Smart Home: with the Hama Home app, you can expand and network your smart home with any number of Hama Smart Home products, such as a fan that starts up automatically when the outdoor temperature is high
Convenient voice control
Whether it be Amazon Alexa or Google Assistant: conveniently request information from the smart weather station using voice commands and activate scenes
Smart Home without a gateway
Our WiFi weather station works without any gateway (hub): you don't need an additional device, and you save on extra costs since the weather station establishes a direct WiFi connection with the router
Predpoveď počasia na 5 dní
Poznať počasie užo5 dní: S meteorologickou stanicou s predpoveďou na ďalší deň ste pripravení na dážď, teplo a sneh
14 symbolov predpovede počasia
Zobrazenie predpovede počasia so 14 symbolmi a 26 kombináciami: Inteligentná meteorologická stanica mapuje každý scenár počasia
Kvalita podľa nemeckých štandardov
Od prvého vzorku až po sériovú výrobu: Naše výrobky prechádzajú prísnymi a komplexnými kontrolami kvality, ktoré sú riadené a vykonávané v Nemecku. Takto zaručujeme dodržiavanie všetkých predpisov, smerníc a noriem – a spĺňame najvyššie nároky.
Technické údaje
| Oblasť použitia | |
|---|---|
| Ovládacia aplikácia | Hama Home |
| Elektrické vlastnosti | |
|---|---|
| Displej vonkajšieho senzoru | Vlhkomer Teplomer |
| Energia | |
|---|---|
| Počet batérií (vonkajší senzor) | 2 |
| Počet batérií (základňa) | 3 |
| Typ batérií (vonkajší senzor) | AA Mignon |
| Typ batérií (základňa) | AAA Micro |
| Dizajnové prvky (dizajn, farba, motív, séria) | |
|---|---|
| Farebný odtieň | Čierna |
| Podsvietenie (farba) | Farebný displej |
| Farba | Čierna |
| Veľkosť a hmotnosť | |
|---|---|
| Rozmer - šírka | 19.7 cm |
| Rozmer - hĺbka | 2.6 cm |
| Rozmer - výška | 12.4 cm |
| Fyzikálne vlastnosti | |
|---|---|
| Prevádzkový režim | Bezdrôtový |
| Displej | Digitálny |
| Vlhkosť vzduchu - rozsah merania (vonku) | 20-95% |
| Vlhkosť vzduchu - rozsah merania (vo vnútri) | 20-95% |
| Vlhkosť vzduchu - rozsah merania | 20% - 95% |
| Teplota vzduchu - rozsah merania (vo vnútri) | -10°C až +50°C |
| Montáž | Postavenie |
| Hlasový asistent | Google Home Amazon Alexa (AVS) Google Assistant |
| Teplota vzduchu - rozsah merania | -10°C až +50°C |
| Ďalšie funkcie | Vonkajší bezdrôtový senzor Dátum Predpoveď počasia Alarm námrazy Možnosť rozšírenia Zobrazenie max./min. hodnôt Hodiny Zobrazenie fázy mesiaca Alarm teploty |
Ďalšie informácie o produkte
- With the smart weather station, check what's happening with the weather anytime and anywhere and conveniently access detailed weather data via the app or voice control
- Simple installation on your own WiFi network: since no hub is required, your devices can be set up in just a few minutes
- Can be set via the Hama Home app or directly on the weather station
- High compatibility: works with Amazon Alexa, Google Assistant, iOS and Android. Can also be connected to all Alex and Google Assistant-compatible smart home products from other manufacturers
- Create scenes and automation with other Smart Home products: e.g. in the event of frost, the heating control will increase the temperature, while if the atmosphere gets too damp indoors, you will receive a reminder to ventilate the room
- Trend display for ambient humidity and temperature: rising, steady, falling
- All captured data can be tracked in the app, so the weather changes can be traced over several months or years, for example
- Display of the min. and max. values on the smart home weather station
- Time (automatic time adjustment via WiFi), date and weekday display
- Weekday abbreviations in 7 languages
- Time display in 12 and 24-hour format, time zone can be set manually if it is different from the WiFi time
- Frost indicator (snowflake): -1 - +3°C
- Backlight
- Also works with batteries (without WiFi function)
- Toggle between: °C and °F
- Your data is stored exclusively on German servers
- Up to three outdoor sensors
Rozsah dodávky
- 1 smart weather station
- 1 power supply unit
- 1 outdoor sensor
- 2 AA Mignon batteries
- 1 quick reference guide
- 1 safety instructions
Systémové požiadavky
- Operating system: Android 8.1/iOS 16.1 or later
Poznámky pre spotrebiteľov
Replacement / expansion sensor:
outdoor sensor 00222237 is compatible with this weather station for expansion and as a replacement.
Amazon Alexa/Google Assistant:
To do this, the Alexa skill "Hama Home" must have been activated in the Alexa App / the "Hama Home" service must have been activated in the Google Home App. The user account for the Hama Home app is then connected Alexa / Google.
Informácie o výrobcovi
| Názov výrobcu | Hama GmbH & Co KG |
| Poštová adresa | 86652 Monheim |
| Elektronická adresa | https://hama.com |
FAQs
Is it possible to control my Hama smart home products using a voice assistant?
Yes, that is possible. Control is via voice assistants such as Google Assistant and Siri. AI assistants are not currently supported.
Podpora
Máte otázky k produktu? Tu nájdete všetko, čo potrebujete:
Write Your Own Review