LED vláknová žiarovka, E27, 806 lm nahrádza 60W, žiarovka A60, číra, teplá biela, stmievateľná
00232517
Energy-efficient, long-lasting LED illuminant with a power consumption of 7 watts as a replacement for a conventional 60-watt incandescent lamp: dimmable LED filament in pear shape with E27 socket in warm white

Doručenie zdarma od 50 €
30 dní na vrátenie tovaru
Flexibilné a bezpečné platenie
Bezplatné vrátenie tovaru
Highlights
Kvalita podľa nemeckých štandardov
Od prvého vzorku až po sériovú výrobu: Naše výrobky prechádzajú prísnymi a komplexnými kontrolami kvality, ktoré sú riadené a vykonávané v Nemecku. Takto zaručujeme dodržiavanie všetkých predpisov, smerníc a noriem – a spĺňame najvyššie nároky.
Technické údaje
| Elektrické vlastnosti | |
|---|---|
| Registračné číslo EAR | DE 38720470 |
| Energetická trieda (A až G) | E |
| Spotreba energie v zapnutom stave | 7 kWh/1000h |
| Uhol vyžarovania | 320 ° |
| L70B50 životnosť pre LED a OLED svetelné zdroje | 15000 h |
| Spotreba energie | 7 W |
| Svetelný zdroj | Nepriamy |
| Sieťová frekvencia | 50/60 Hz |
| Svetelný tok (360°) | 806 lm |
| Použitá svetelná technológia | LED |
| Vstupné napätie | 220-240 V |
| type of electricity | AC |
| Dizajnové prvky (dizajn, farba, motív, séria) | |
|---|---|
| Farebný index CRI (min.) | 80.0000 |
| Farba svetla | Teplá biela |
| Veľkosť a hmotnosť | |
|---|---|
| Priemer | 60 mm |
| Rozmer - výška | 105 mm |
| Fyzikálne vlastnosti | |
|---|---|
| Dizajn | A60 Bulb |
| Vhodná pre stmievače | Áno |
| Teplota farby | 2700 |
| Trieda IP ochrany | IP20 (suché priestory) |
| Závit / Pätica | E 27 |
| Príkon ekvivalentnej žiarovky | 60 W |
| Optimálna teplota okolia | 25 °C |
Ďalšie informácie o produkte
- Energy-efficient, long-lasting LED illuminant with a power consumption of 7 watts as a replacement for a conventional 60-watt incandescent lamp: dimmable LED filament in pear shape with E27 socket in warm white
- Warm white light for a cosy atmosphere
- Reliable colour reproduction for everyday applications
- filament bulb in high-quality glass design with classic incandescent lamp character
- Clear cover for maximum transparency
- Broad beam angle for the even illumination of larger areas
- LED filament bulb for use in classic ceiling lights, floor lamps, table lamps, etc.
- 100% brightness immediately after switch-on without warm-up time or flickering
Rozsah dodávky
- 1 LED filament bulb
Poznámky pre spotrebiteľov
The LED filament bulb is designed for operation in open luminaires: the heat generated by the illuminant during operation can therefore be emitted into the surroundings. The service life prognosis is based on this mode of operation. The service life is reduced by insufficient cooling when used in enclosed luminaires. Only use in lights intended for its use. Allow the illuminant to cool down completely before changing it and switch off the power supply voltage. Damaged illuminants should be replaced immediately. No liability shall be assumed for damage caused by incorrect use.
Some dimmers can impair the function of the light (flickering, noise).
Mixed operation, i.e. the simultaneous operation of LED bulbs and standard incandescent bulbs or LED bulbs of different types on one dimmer cable, is not possible. If noises are heard with dimmers that were not noticed with incandescent lamps: the dimmer is not suitable for LED bulbs.
Cable dimmers (dimmer integrated into the power cable) require a separate on / off switch since they may not be able to regulate right down to 0.
Note the dimmer's minimum load, otherwise it may not switch on or it may control the light incorrectly. Simple dimmers usually work from 60W to 400W.
With integrated dimmers that have a basic brightness setting, this must be set high enough otherwise the LED bulb may not switch on.
Dim slowly and evenly. Do not dim quickly or with jerky movements.
Only incandescent bulb dimmers are permitted - not dimmers for transformers, etc.
Touch dimmers are usually not suitable. The wrong dimmer switch can damage the bulb.
Informácie o výrobcovi
| Názov výrobcu | Hama GmbH & Co KG |
| Poštová adresa | 86652 Monheim |
| Elektronická adresa | https://hama.com |
Podpora
Máte otázky k produktu? Tu nájdete všetko, čo potrebujete:
Write Your Own Review
